Güvenlik Çözümleri

Güvenlik sistemleri denilince, bu sistemlerin sadece hırsıza karşı koruma sağladığı düşünülürken , işin aslında güvenlik sistemlerinin hırsızlık koruması işlevlerinden sadece biridir.home-alarm

Tadilat asamasinda veya yeni bina inşaasinda,

elektrik tesisat planinin onemli konulardan biri olan güvenlik planlamasi, bu tür sistemlerin kullanımında oldukça büyük bir kablolama yükünü ve pis görüntüsünü ortadan kaldırmaktadır.

Bir güvenlik sistemi aşağıdakilere karşı duyarlı hale gelecek şekilde tasarlanıp dizayn edilebilir. Bir güvenlik sisteminde kullanılan algılayıcıların bazıları aşağıda listelenmiştir;

Hırsızlık girişimine karşı algılayıcılar (Cam kırılma, kapı açılma, hareket vb.)

Yangın sensörleri (Sıcaklık, Duman)

Gaz kaçağı sensörleri (Doğalgaz, karbodioksit, karbonmonooksit vb.)

Su baskın sensörleri (Nem , ıslaklık)

Cam kırılma sensörleri

...

 

guvenlikkameraGüvenlik sistemlerinde karıştırılan en önemli konu izleme sistemleri yani kameralardır. Kameralar güvenlik sistemi olmayıp, yada güvenlik işini oldukça kısıtlı yetenekler ile yerine getirebilirler. Kameralar kolaylıkla anlaşılacağı üzere izleme sistemidir. Olayı izler kayıt eder, daha sonrasında olayın oluş şeklinin yada kimlerin olduğunun analizine teşhisine yarar.

Güvenlik sistemleri ise, sürekli olarak hazırda beklerler, tüm kapıları, camları, koridorları, odaları kontrol ederler, yerleştirilen sensörlere göre, hareket, cam kırılması, kapı açılması, duman, gaz vb. olayları durmaksızın kontrol ederler ve uyarı verirler.

Güvenlik sistemlerinin verdiği alarmlar, uyarılar kendi yapısına göre farklılık gösterir, sesli veya ışıklı alarmlar, sirenler, sessiz alarmlar, telefon ile uyarılar, güvenlik merkezinin harkete geçirilmesi gibi bir veya daha çok alarm işlevini ayarlandığı şekilde sırası ile yerine getirirler.burglar

Güvenlik sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi ise, panik butonlarıdır. Panik butonu veya butonları evin birden çok yerine yerleştirilebilir. Panik butonuna basılması ile alarm yine aktive olur ve belirlenen tüm alarm sırasını yerine getirir. Sesli, ışıklı alarmın, sirenin aktive edilmesi, sessiz alarmların devreye alınması, telefon aramaları, güvenlik merkezlerinin uyarılması gibi.

Bu sistemlerin kullanılması planlanıyor ise, binanın yapımı sırasında veya tadilatı sırasında , sistemin gereksinimleri hesaplanmalı ve elektrik tesisat projesinde uygulanmalıdır.

Güvenlik sistemleri 2 temel şekilde yapılandırılabilirler, kablolu veya kablosuz olarak. Her iki yapılandırmanın birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Kablosuz sistemler adından da anlaşılacağı üzere minimum kablo gereksinimi ile çalışırlar. Bu durum bir avantaj gibi gözükmesine rağmen, aslında çok önemli dezavantajları vardır. Ortalama bir güvenlik sistemi 25-30 adet algılayıcıdan oluşur, bu durum, her algılayıcı için bir pil olarak hesaplandıgında ve kullanılan pillerin özel piller olduğu düşünüldüğünde yüksek pil maliyetine sebep olacaktır. Ortalama olarak her pil için 10TL hesaplanırsa 25 sensör x 10 TL =250TL yıllık pil masrafı ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra pil değişiminde zaman zaman teknik servis geeksinimleri ve en önemlisi evin içindeki manyetik alan yoğunluklarınıda göz ardı etmemek gerekir.

Kablolu sistemler ise tüm enerjilerini kablo üzerinden alırlar, kablosuz sistemlere göre çok daha uzun yıllarda , stabil çalışma sağlarlar. Ancak kablolama gerektirdikleri için , sonradan alarm sistmleri takılan bir çok yerde mecburen kablosuz sistem montajlarına doğru yönlenilir.

Kablolu sistem oldukça iyi çalışmasına rağmen, bazı yerlerde kullanışlı olmamaktadır. Örneğin, pencerelerde veya kapılarda kullanıllan sensörlerin yerleştirilmesinde kablolu sistem hoş olmayan bir görüntü yaratmaktadır. Buna karşılık , hareket algılayıcıları, duman, nem sensörleri gibi kısımlarda mükemmel kullanım sağlarlar.

Peki çözüm nedir? Hangi Sistem?

conservatorship

Kablolu, kablosuz karışık hizmet veren güvenlik sistemleri, en uygun çözüm olacaktır. Yıllık pil maliyetleri çok düşerken, sensörlerden tasaruf edilecek, görünümde ve işçilikte mükemmellik yaratılacak, kablolama maaliyetlerinden tasarruf edilecektir.

Güvenlik sistemlerini tadilat aşamasında planlanmasını önemle öneriyoruz.alarmsistemi

Güvenlik sistemlerinin diğer bir kısmı ise izleme sistemleridir. Yani kameralar. Kameralar ile binanın çevresini veya içini izleyebilir sürekli olarak kayıt edebilirsiniz.

Güvenlik kameraları teknik özelliklerinin yanı sıra, oldukça etkin bir psikolojik yaptırıma sahiptir. Güvenlik kameralarına teknik olarak, belli bir alandaki eşyanın korunma görevini verebilirsiniz, veya belli bir sahaya giren kişilerin, araçların izlenmesi görevlerini verebilirsiniz. Bu sistemler kendilerine verilen bu görevleri, aksatmadan, durmak dinlenmek bilmeden sürekli yaparlar kayıt edrler ve uyarırlar. Bunun yanı sıra, bahçe kapıları veya garaj kapıları uygulamaların da , plakayı tanıyarak kapıyı otomatik açabilirler kapatabilirler. Bunlar güvenlik kameralarının teknik olarak yapabileceklerinin bir kısmıdır.

Teknik yeterliliklerinin yanı sıra psikolojik etkilerinden bahsetmiştik. Nasıl bir psikolojik etkisi var?

using-surveillance-cameras-to-monitor-babysitterGüvenlik amaçlı kullanılan bu kameralar ile izlenen yerde çalışan var ise, çalışanların verimliliklerini arttırdığı kesin olarak kanıtlanmış bir sonuçtur.

Hırsızlık, zarar verme amaçlı girişimler öncesindeki caydırıcılık konusunda, kapıda bekleyen güvenlik görevlisine göre etkinliği başka bir psikolojik gerçektir.

Ev sahipleri işte veya dışarıda iken evde kalan, bebek, çocuk, yaşlı veya bakıma muhtaç kişilerin izlenmesinde, bu kişilere 3. şahıslar tarafından veriilen bakım hizmetinin iyi olmasında, kötü niyetli şahısların tespitinde en önemli caydırıcı faktördür.

Güvenlik, izleme kameraları ve ev güvenlik sistemleri, tadilat veya yeni yapım aşamasında planlanması çok yüksek fayda sağlayacaktır.

 

 

BetFair F.BetRoll UK Bookies
Ladbrokes Review L.BetRoll
WIll Hill BookiesW.BetRoll here...
United Kingdom BetRoll Bookmakers